Gran-pri Međunarodnog salona antiratne karikature pripao je sarajevskom karikaturisti Boži Stefanoviću
U znak sećanja na veliki zločin u Kragujevcu, u kome su 1941, pre 80 godina, nemački okupatori u jednom danu streljali više hiljada nevinih civila, i sa iskrenom željom da svetom prevlada mir, Spomen park „Kragujevački oktobar“ već 40 godina svake druge godine organizuje Međunarodni salon antiratne karikature.
Na zasedanju žirija ovogodišnjeg, 21. po redu Salona, održanom subotu, 21. avgusta u Kragujevcu, uz onlajn učešće predsednika žirija Masuda Šođajia Tabatabaija iz Irana, odlučio je da Gran pri „Vesnik mira” i nagradu od 1.500 evra, koje dodeljuje Međunarodna asocijacija gradova vesnika mira, dobije Božo Stefanović, karikaturista iz Sarajeva.
Prvu nagradu u iznosu od 1.000 evra i Zlatnu plaketu, koje dodeljuje pokrovitelj Salona grad Kragujevac osvojio je Nikola Kostandinović, karikaturista iz Beograda. Druga nagrada od 800 evra i Srebrna plaketa pripali su Pravitu Mongkolnokutu sa Tajlanda, a treću nagradu od 500 evra i Bronzanu plaketu osvojila je Marzije Hanizade Abijane iz Irana.
Nagradu gradonačelnika Bidgošča (Poljska), grada prijatelja Kragujevca i partnera Salona žiri je dodelio Muhamedu Đerleku iz Srbije, Nagradu grada Ingolštata (Nemačka) Hikmetu Čilu iz Turske, Nagradu grada Bielsko-Biala (Poljska) Alirezi Pakdelu iz Irana, Nagradu grada Sirena (Francuska) Sergeju Semendjaevu iz Ukrajine, Nagradu grada Piteštija (Rumunija) dobija Ramiro Zardojas sa Kube a Nagradu grada Kararea (Italija) Hosein Soluki iz Irana.
Prema odluci žirija pet autora čiji su radovi bili u najužem izboru za nagrade dodeljene su Diplome Salona. Osvojili su ih: Zoran Petrović iz Nemačke, Čemil Šafitur iz Turske, Pavel Matuška iz Češke, Vladimir Semerenko iz Rusije i Goran Čeličanin iz Srbije.
Na ovogodišnji konkurs kragujevačkog Salona antiratne karikature prispelo je 987 radova od 496 autora iz 47 zemalja sveta. Žiri u sastavu: Masud Šođaji Tabatabai, karikaturista i direktor Teheranske kuće karikature iz Irana, kao predsednik žirija, zatim Jugoslav Vlahović, karikaturista, ilustrator i dizajner, profesor Špiro Radulović, karikaturista, Tošo Borković, karikaturista i Miodrag Stojilović, novinar, publicista i predsednik Saveta Salona odabrao je 80 karikatura koje će biti u katalogu salona. Broj objavljenih radova je simboličan jer se ove godine navršava 80 godina od nemačkog zločina u kragujevačkim Šumaricama.
U obrazloženju žiri je naveo da prispeli radovi, posebno nagrađeni, slikaju sve dimenzije rata i stradanja i njihovih naličja, koristeći sarkazam, ironiju, podsmeh, osudu, saosećanje i preispitujući granice zla i dobrog u čoveku. Uz svu gorčinu nije usahla nada u razumniji, veseliji i bolji svet. Činjenica da su se na konkurs odazvali autori iz čitavog sveta, pa i iz samih žarišta današnjih ratova i sukoba, govori o snazi misije mira koju Salon promoviše, zbog čega su, naglašavaju članovi žirija ostali verni očuvanju njegovog univerzalnog značenja i ideji mimo svake političke, geografske, nacionalne, verske ili ideološke podele.
Salon je još jednom potvrdio kao potrebna i jedna od najznačajnijih antiratnih manifestacija u Srbiji, složili su se članovi žirija i izrazili priznanje gradu Kragujevcu za istrajno negovanje i razvijanje, okupljanje oko njega svojih gradova partnera i predstavljanje Salona antiratne karikature u zemlji i inostranstvu.
Izložba odabranih radova 21. Salona biće otvorena 1. oktobra 2021. godine, u galeriji Muzeja „21. oktobar”, a svečano proglašenje pobednika i uručivanje nagrada obaviće se tradicionalno 20. oktobra u okviru manifestacije „Bdenje”. Izložba salona antiratne karikature se organizuje u okviru kragujevačkih Oktobarskih svečanosti.
Izvor i foto: Iran.rs
Comments