top of page
pipcamera_1628126713947.jpg

Satira (lat. satura ili satira) je književni oblik u kom se kritički ismejava pojedinac, grupa, država ili vlast. Često je korišćena kao sredstvo političke borbe. Satira je jedina izvorna rimska književna vrsta. 

Oksimoron (grč. oksys — oštar, moros — lud, glup; doslovno: oštroumna ludost) je posebna vrsta antiteze, odnosno paradoksa u kome se spajanjem protivrečnih pojmova stvara novi pojam, tj. nova slika. Ova stilska figura pripada figurama misli. Najčešće ima oblik imenice i atributa.[1] Koristi se za opisivanje kompleksnih, iracionalnih stanja. Često se upotrebljavao u srednjovekovnoj književnosti ali se javlja i u novovekovnoj. Poseban oblik psihološkog oksimorona naziva se sinestezija. Određeni pisci često koriste oksimoron da bi istakli određenu kontradikciju i naglasili je. Ponekad oprečnost pojmova kombinovanih u oksimoronskoj sintagmi može biti toliko izražena da se stiče utisak ironije i humora.

 

 

Elektronski časopis za satiru „Oksimoron” pokrenut je prvenstveno sa idejom da se promoviše satira kao književni žanr koji postoji još od helenskog i rimskog doba, odnosno pojavom starogrčkog pesnika Arhiloha koji se smatra rodonačelnikom satirične kritike i rimskog pesnika Decija Junija Juvenala, autora knjige „Satire”. Ova književna vrsta je posebno ostavila traga u istoriji srpske književnosti, počevši od 1792. godine kada je objavljeno prvo srpsko satirično delo pod naslovom „Mali bukvar za veliku decu” iz pera Mihaila Maksimovića (1760-1819). 

Satira i dan-danas predstavlja vrlo atraktivnu književnu vrstu kojoj su posvećene i generacije savremenih srpskih autora (satiričara i aforističara) koji će svakako naći svoje mesto u ovom elektronskom časopisu. 

Časopis „Oksimoron” će objavljivati satirične priče, pesme, aforizme, parodije, humoreske i sve srodne satirične književne forme, te karikature kao grafičke umetnosti koja ima za cilj da satiri dâ vizuelni oblik. U okviru svog rada, časopis će organizovati konkurse za  zbornike i antologije.

 

Na blogu časopisa će biti objavljivane i vesti o novim knjigama, najave izložbi karikatura, intervjue sa poznatim satiričarima i aforističarima, kao i brojne zanimljivosti vezane za satiru kao književnu formu i njene najistaknutije predstavnike, kako u srpskoj, tako i u svetskoj književnosti.

Osim na blogu časopisa,  radovi će biti objavljeni i u formi digitalnog časopisa „Oksimoron” čiji će prvi broj izaći početkom 2022. povodom jubileja - 230 godina od objavljivanja prvog satiričnog dela srpske književnosti.

 

UPUSTVO ZA AUTORE

 

Autori koji žele da pošalju svoje radove za objavljivanje u časopisu, potrebno je da osim radova (aforizama, satiričnih priča, pesama, karikatura...) uz jednu svoju fotografiju i kratku biografiju (ne dužu od osam redova - videti formu biografije na blogu!) pošalju na OVU imejl adresu (u subjektu imejla napisati ime autora_naziv rada_vrsta rada koji se šalje).

bottom of page